Matamata Road Relays 2014 Results

A fair bit of wind and a little rain didn’t seem to dent a great turnout and performance by Hawks at Matamata Road Relay.   We fielded 9 of the 27 teams and won five of the six classifications we entered.


Fastest times over the 3.3 km when to Camille (10:38) and Theunis (10:09).
Our biggest improver board was topped by Sandra Jensen (52 sec), followed by Sam Montgomerie (37 sec), Maureen Leonard (30, Isaiah (28 sec) and Harry Ewing (25 sec).
Great to see the lead between our teams changing places a number of times.   The U19 boys overhauled the U16’s on the third lap and senior men taking Masters 1 on the fifth leg.  Our senior woman led after the first lap.

Our newest and untried vet pulled the Ebola card, so Andrew Wark took one for Masters Men 1, running two legs.

Excellent results from Hawks in windy conditions. Report by Marc Scott Summary Results
U16 Boys – 1st
U19 Boys – 1st
Senior Women – 1st
Senior Men – 3rd
Masters Women – 1st, 2nd & 4th!
Masters Men – 1st, 3rd

Click on photo below for slideshow.

[AFG_gallery id=’42’]

Full Event Results

44th Matamata Round the Streets Relay Results – 3.3km

 

Boys U16
Team Runners Name Lap Time Total Time
Hamilton Hawks Isaiah Priddey 10:46 10:46
Sam Montgomerie 11:04 21:50
Conner Tristram 11:35 33:25
Cambridge Eliana Slaney 16:26 16:26
Ella Speers 16:53 33:19
Drew Branje 17:01 50:20
Men U19
Team Runners Name Lap Time Total Time
Hamilton Hawks Oliver McLean 11:21 11:21
Harry Ewing 10:35 21:56
Matt Scott 11:11 33:07
Conor Gyde 10:51 43:58
Finn Myles 12:06 56:04
Senior Woman
Team Runners Name Lap Time Total Time
Hamilton Hawks Camille Buscombe 10:38 10:38
Emerson Deverall 11:42 22:20
Emily Roughan 11:38 33:58
Dawn Tuffery 13:39 47:37
Lake City Melanie Thompson 12:52 12:52
Charlotte Pearson 13:05 25:57
Cati Pearson 13:41 39:38
Erin Leahy 13:22 53:00
Tauranga Sally Gibbs 11:33 11:33
Jessica Bitcheno 12:56 24:29
Arleah Tippins 13:17 37:46
Samantha Bitcheno 16:25 54:11
Frankton Tina Beckley 16:07 16:07
Abbie Hanson 14:42 30:49
Ella Watson 17:01 47:50
Sandra Parker 16:29 1:04:19

 

Masters Woman
Team Runners Name Lap Time Total Time
Hamilton Hawks 1 Katy Dawson 12:04 12:04
Maureen Leonard 12:52 24:56
Trish Stockman 13:16 38:12
Bridget Deverall 12:59 51:11
Hamilton Hawks 2 Sandra Jensen 13:28 13:28
Lisa Joblin 14:06 27:34
Dot Larsen 14:23 41:57
Jean Dorrell 14:11 56:08
Lake City 1 Lorna Mills 12:47 12:47
Sian Twiddy 13:22 26:09
Teresa Martin 15:24 41:33
Jodie Hickson 15:45 57:18
Hamilton Hawks 3 Kay Stockman 14:31 14:31
Wendy Harris 15:53 30:24
Karen Hopson 13:52 44:16
Bridget McLaughlin 14:39 58:55
Matamata Angela McEwan 14:28 14:28
Gill Hampton 16:09 30:37
Jenny Brady 19:07 49:44
Dana Jenkins 18:12 1:07:56
Lake City 2 Toni Mills 16:05 16:05
Christine Kerrson 18:37 34:42
Sheryl Pearson 19:15 53:57
Mere Attwater 18:24 1:12:21
Senior Men
Team Runners Name Lap Time Total Time
Lake City Steven O’Callaghan 10:16 10:16
Steven O’Callaghan 10:51 21:07
Matt Parsonage 10:37 31:44
Jason Steyn-Ross 11:35 43:19
Steve Bjarnesen 11:31 54:50
Pakuranga Steve Langdon 11:53 11:53
Nick Pannet 10:21 22:14
Mark Toplis 10:47 33:01
Andrew McQueen 10:58 43:59
Adam Berry 11:47 55:46
Hamilton Hawks Kris Moore 11:45 11:45

 

Lance Brew 11:02 22:47
Troy Flavell 12:18 35:05
Jacob Priddey 10:57 46:02
Theunis Pieters 10:09 56:11
Matamata Jordon Hicks 11:22 11:22
Glen Valler 14:40 26:02
Dave Taylor 15:19 41:21
Richard Orr 13:14 54:35
Grant Williams 14:38 1:09:13
Masters Men
Team Runners Name Lap Time Total Time
Hamilton Hawks 1 Kent Hodgson 10:54 10:54
John Crane 10:49 21:43
Andrew Wark 12:00 33:43
Andrew Wark 12:09 45:52
Marc Scott 11:29 57:21
Lake City 1 Adrian Lysaght 10:49 10:49
Tony Broadhead 10:49 21:38
Andy Hickson 12:04 33:42
Trevor Ogilvie 12:09 45:51
Brad Griffiths 12:23 58:14
Hamilton Hawks 2 Kevin Knowles 11:57 11:57
Vaughan Searle 15:33 27:30
Gilbert MacDonald 15:55 43:25
David Southwick 15:38 59:03
Mike Harris 12:03 1:11:06
Cambridge Paul Signal 12:58 12:58
Paul Signal 13:27 26:25
Mark Searle 14:22 40:47
George Chambers 17:02 57:49
Peter Fraser 15:45 1:13:34
Frankton Mark Gower 14:58 14:58
Ian Clarke 14:58 29:56
Trever Watson 15:53 45:49
Craig Wilson 14:10 59:59
Craig Wilson 14:53 1:14:52
Tauranga Ian Bitcheno 12:10 12:10
Max Ball 14:23 26:33
Max Ball 14:31 41:04
Sid Pavett 18:16 59:20
Malcolm Taylor 15:38 1:14:58

 

Mens Super Vet 60+

Team Runners Name Lap Time Total Time
Tauranga Gavin Smith 12:31 12:31
Murray Clarkson 13:55 26:26
Dennis Madden 13:46 40:12
Robert McPherson 15:36 55:48
Lake City Trevor Ogilvie 11:52 11:52
John Harvey 14:21 26:13
Phil Kerrison 15:21 41:34
Peter Vyver 17:13 58:47
Matamata Geoff Ralph 19:15 19:15
Viv Parker 18:00 37:15
Frank Rowson 20:20 57:35
George Caddie 21:35 1:19:10
Walkers
Team Runners Name Lap Time Total Time
Lake City 1 Jeanene Lysaght 24:03 24:03
Rinus Adriaansz 26:30 50:33
Leanne Leggett 23:00 1:13:33