Waikato BOP Cross Country Champs 2018 Results

Report by Garry Wilson

Fifteen Hawks athletes made the journey across to the Eastern Bay of Plenty to enjoy a warm dry day at the Te Teko racecourse. The course itself could be described as flat, mostly firm underfoot, although there were large patches of sand and some rough footing on the race-course proper. Three track steeples per lap added a small challenge, particularly to those of us who struggle to get our bodies off the ground.

There were some excellent results from the club. None better than the Morgan Brothers Joseph and Adam providing the 1-2 quinella in the Under 15 Boys race. Do these two remind you of a certain set of twins from a few years ago?

Demi Welch ran a close meritorious second place in the U15 girls. Gemma Horan a third in the U18s.

The always improving Cory Brew finished 8th in the U11 Boys.

In the combined Masters/Senior Mens division Hamilton Hawks provided a Trifecta in the Mens 35-39 division. Reuben Tomlinson, Lance Brew and Leon Govender went 1-2-3. Logan Rodger picked up a silver in the Senior Mens division, and took the Hawks Senior Mens Honours, finishing ahead of Rodrigo, Josh and Simon.

Okay, the course wasn't the most exciting, but it did provide some good racing in a compact venue.

Locals provided a friendly, well organised event. Numbers were low , but we can anticipate a greater turnout in numbers for the Waikato Bay of Plenty Road Champs in a few weeks.

Report by Lance Brew

With the WaiBop X Country Champs this year been held at the Te Teko race course 30 km outside of Whakatane it was a reasonable drive to get there hence maybe why we didn’t have a lot of Hawks there or big fields in the races.

The first race was the U11/13’s race over 2 km which we had our youngest Hawk run in Cory 10.55 who went very well keeping a constant pace all the way picking off the kids who had gone of to fast at the start and with a little sprint finish to pick up another place.

Up next we had the U15’s 2.7 km which right from the start it was a race between the Morgan twins who went out strong and keep a very good pace all the way to the line with Joseph 9.09 pipping Adam 9.19. In the girls race Demi Welch 10.21 was 2nd.

Gemma Horan 17.47 was next up in the U18’s 4km race and ran strong for her 3rd

In the Masters 8 km race we had Rueben Tomlinson 29.23 1st 35-39 Lance Brew 29.36 2nd 35/39 Leon Gvender 39.24 3rd 35-39 Gilbert Macdonald 44.31 3rd 50-54 Garry Wilson 35.56 1st 55-59.

In the Senior race which was taken out by a former Hawk in Steve Rees-Jones 33.44 we had Logan Rodger 34.37 2nd Rodrigo Jaca Gonzale 35.20 4th Josh Nyika 36.28 5th and Simon Kerr 37.10 6th.

Great showing by all hawks who was there.

Full results below or view here on Athletics Waikato website

Photos on facebook here

Waikato Bay of Plenty Cross Country Championships Te Teko 21st July 2018
Championship Bib First Name Last Name Club Time
BoysU11 2000m
1 286 David Sinclair Boys U11 Cambridge Athletic and Harriers 8.15
2 285 Josh Smith Boys U11 Tauranga Ramblers 8.16
3 291 Max Kirk Boys U11 Whakatane Athletics & Harriers Club 8.27
4 272 Jonah Funnell Boys U11 Lake City Rotorua 8.49
5 294 Joshua Spalding Boys U11 Whakatane Athletics & Harriers Club 9.01
6 292 Samuel Massey Boys U11 Lake City Athletics 9.46
Non Reg 295 Jack Tomlinson Boys U11 Hamilton 10.00
7 271 Heath Rogerson Boys U11 Cambridge Athletic and Harriers 10.13
8 265 Cory Brew Boys U11 Hamilton City Hawks 10.55
9 288 Te Koha Hunia Boys U11 Kawerau Harriers 10.56
10 266 Declan Albrecht Boys U11 Lake City Athletics 11.57
11 284 Hunter Hunia Boys U11 Kawerau Harriers 12.20
12 290 Ekekiei Elliott Boys U11 Kawerau Harriers
DNF 269 Flynn Wilson Boys U11 Cambridge Athletic and Harriers
BoysU13 2000m
1 268 Elliott Pugh Boys U13 Tauranga Ramblers 7.10
2 259 Adisen Mahy Boys U13 Tauranga Ramblers 7.22
3 280 George Wyllie Boys U13 Tauranga Ramblers 7.31
4 293 Joseph Spalding Boys U13 Whakatane Athletics & Harriers Club 7.38
5 287 Matthew Sinclair Boys U13 Cambridge Harriers 7.46
6 264 Cooper Simes Boys U13 Lake City Athletics 8.48
Girls U11 2000m
1 267 Eleanor Pugh Girls U11 Tauranga Ramblers 8.40
Non Reg 289 Olivia Tanner Girls U11 Te Puke Harriers 9.07
2 275 Stevie Reid McAllu Girls U11 Whakatane Athletics & Harriers Club 9.35
3 296 Amber Lysaght Girls U11 Lake City Athletics 9.56
4 282 Hawaiiki Rangiaho Girls U11 Kawerau Harriers 10.52
5 281 Pounamu Rangiaho Girls U11 Kawerau Harriers 10.53
6 277 Tyla Wallis Girls U11 Tokoroa junior athletic & harrier club 11.16
7 276 Tyla Albrecht Girls U11 Lake City Athletics 11.35
8 279 Vesty Simes Girls U11 Lake City Athletics 12.35
9 262 Amber Albrecht Girls U11 Lake City Athletics 12.37
Girls U13 2000m
1 263 Anna Isaac Girls U13 Whakatane Athletics & Harriers Club 8.01
2 270 Gemma Groenewald Girls U13 Katikati Athletics 8.03
3 260 Alanah Eru Girls U13 Te Puke Harriers 8.26
4 283 Jayd Hunia Girls U13 Kawerau Harriers 9.09
5 274 Lily Isaac Girls U13 Whakatane Athletics & Harriers Club 9.11
6 273 Kyra Rogerson Girls U13 Cambridge Athletic and Harriers 10.12

 

Boys U15 2700m
1 308 Joseph Morgan Boys U15 Hamilton City Hawks 9.09
2 306 Adam Morgan Boys U15 Hamilton City Hawks 9.19
3 320 Daniell Sinclair Boys U15 Cambridge Athletic and Harriers 9.24
4 303 Sam Proctor Boys U15 Tauranga Ramblers 9.31
5 302 Jackson Jones Boys U15 Tauranga Ramblers 9.55
6 304 Ian Pugh Boys U15 Tauranga Ramblers 10.13
7 319 Sean Byderley Boys U15 Te Puke 10.51
8 323 Quin Boyle Boys U15 Whakatane Athletics & Harriers Club 10.53
9 316 Isaac Holland Boys U15 Kawerau Harriers 11.25
10 317 Tailah Hunia Boys U15 Kawerau Harriers 14.1
11 318 Cullen Hunia Boys U15 Kawerau Harriers 15.36
Girls U15 2700m
1 311 Lulu Johnson Girls U15 Tauranga Ramblers 10.14
2 324 Demi Welch Girls U15 Hamilton City Hawks 10.21
3 310 Olivia Hala Girls U15 Tauranga Ramblers 10.49
4 313 Morgan Overington Girls U15 Whakatane Athletics & Harriers Club 10.53
5 312 Sophie Kirk Girls U15 Whakatane Athletics & Harriers Club 11.03
6 301 Teigan Nolan Girls U15 Whakatane Athletics & Harriers Club 11.07
7 321 Ruby Sinclair Girls U15 Cambridge Athletic and Harriers 11.31
8 300 Olivia Nolan Girls U15 Whakatane Athletics & Harriers Club 11.37
DNS 309 James Swan Girls U15 Cambridge Athletic and Harriers
DNS 314 Katie Tapsell Girls U15 Lake City Athletics
Women U18 4km
1 402 Gemma Baldey Women U18 Whakatane Athletics & Harriers Club 15.12
2 401 Hannah Gapes Women U18 Lake City Athletics 15.52
3 400 Gemma Horan Women U18 Hamilton City Hawks 17.47
DNS 403 Samantha Corbett WU18 Hamilton City Hawks
Men U18 6km
1 618 Oliver Ashburn Men U18 Whakatane Athletic and Harrier Club 23.24
2 604 Liam Dooley Men U18 Whakatane Athletic and Harrier Club 24.20
Masters Men 6km
1 665 Gavin Smith MM65-69 Tauranga Ramblers 26.35
1 603 Murray Clarkson MM70-75 Tauranga Ramblers 32.11
2 672 John Shivas MM70-75 Tauranga Ramblers 32.35
1 601 Peter Vyver MM75-80 Lake City Athletics 39.08
Masters Women 6km
1 667 Kathy Howard MW65-69 Lake City Athletics 32.03

 

Men U20 8km
Placing Bib First Name Last Name Grade Club TIME
1 804 Lachlan Haycock Men U20 Tauranga Ramblers 28.37
2 810 Harrison Fountain Men U20 Te Aroha 29.54
DNS 819 Darren Hurst MU20 Tauranga Ramblers
Masters Men 35-64 8km
1 805 Rueben Tomlinson MM35-39 Hamilton City Hawks 29.23
2 837 Lance Brew MM35-39 Hamilton City Hawks 29.36
3 801 Leon Gvender MM35-39 Hamilton City Hawks 39.24
1 806 Adrian Lysaght MM40-44 Lake City Athletics 31.37
1 845 Michael Pugh MM45-49 Tauranga Ramblers 27.58
2 806 Dean Chiplin MM45-49 Cambridge Athletic and Harriers 29.28
3 811 Andrew Vane MM45-49 Tauranga Ramblers 30.28
4 847 Jason Cameron MM45-49 Lake City Athletic Club 30.54
5 803 Russell Lake MM45-49 Tauranga Ramblers 32.57
6 808 Craig Sinclair MM45-49 Cambridge Athletic and Harriers 34.51
1 812 Tony Broadhead MM50-54 Lake City Athletics Club 30.24
2 850 Kerry Robinson MM50-54 Lake City Athletics Club 32.40
3 853 Gilbert Macdonald MM50-54 Hamilton City Hawks 44.31
5 852 Phil Baldey MM50-54 Whakatane Athletics & Harriers Club 45.34
1 814 Garry Wilson MM55-59 Hamilton City Hawks 35.56
DNF 802 Andrew Ross MM55-59 Whakatane Athletics & Harriers Club
DNS 856 David James MM55-59 Tauranga Ramblers
1 863 Neil Spanhake MM60-64 Whakatane Athletics & Harriers Club 37.01
2 813 Phillip Curtis MM60-64 Tauranga Ramblers 37.01
Senior Men 10km
1 10 Steve Rees-Jones Senior Men Cambridge Athletic and Harriers 33.44
Visitor 6 William Sinclair Senior Men Wanganui Harriers 33.57
Non Reg 37 Ben Ruthe Senior Men Tauranga 34.07
2 15 Logan Rodger Senior Men Hamilton City Hawks 34.37
3 11 Regan Bones Senior Men Tauranga Ramblers 35.02
4 18 Rodrigo Jaca Gonzal eSenior Men Hamilton City Hawks 35.20
5 14 Josh Nyika Senior Men Hamilton City Hawks 36.28
6 17 Simon Kerr Senior Men Hamilton City Hawks 37.10
Visitor 7 Zac Bellamy Senior Men Wanganui Harriers 38.27
Non Reg 19 Austin Brooks Senior Men No 40.35
Non Reg 16 Max Gordon Senior Men No
Senior Women 10km
1 1 Anneke Grogan Senior Women Tauranga Ramblers 39.02
2 5 Sally Gibbs Senior Women Tauranga Ramblers 39.56
3 4 Kerry White Senior Women Te Aroha Athletics Club 40.22
4 41 Corrine O’Donnell Senior Women Whakatane Athletics & Harriers Club 44.59