Tag Archive for: WaiBOPRoad

WaiBOP Road Champs 2020 Results

Report by Dave Gunn

We were lucky in the Waikato to remain in Level 2 restrictions for this event which meant while entries were limited, and supporters/spectators weren’t able to attend, we were at least still able to hold the event. Conditions were good, with a little wind to keep us all cool while we battled our way around St Peters school on an out and back 2.5km course.

Restrictions meant that the juniors had to complete their race first while the older competitors warmed up around the grass track next to the car park. A shame in some ways we couldn’t support the up and coming wave of runners, but by all accounts (and by the look of the photos) there was some great racing, with Boh Ritchie having another strong run to take out the U14 Girls race.

Next up was the adult races, which for the Senior Men 10k was won is a sharp time of 32:37 by Sam Tanner. That is one of the great things about this event is you get to run alongside some world class athletes!

There were plenty of other strong runs by a number of Hawks including PB’s to Charli Miller (fastest Hawks time of the day!) and Rob T. It was also great to see Bridget D and Dawn racing again – with a great quote by Dawn to me before the start “well you have to put yourself through it every now and then”. Sums it up pretty well I thought. Also a great finish by Grahame Clarkin storming over the finish line in an all out effort…Impressive.

My count makes it 18 medals going to Hawks runners in total…Fantastic effort!

I would also like to say a big thanks to all those who helped organise and run the day in challenging circumstances. We all appreciate your efforts and the fact that we could still get to compete.

Once again congratulations to all those who competed.

<<Seniors Photos on Tauranga FaceBook>>

<<Childrens Photos on Tauranga FaceBook>>

WaiBOP Road Champs 2019 Results

We got way too many medals to mention everybody but there was some really good pack racing for the lucky, and some solo racing for the ambitious, or unlucky. There were heaps of PBs too.

WaiBOP Road Champs 2018 Results

Athletics Waikato/Bay of Plenty held their Centre Road Champs on the NZ Champs course at St Peter’s, Cambridge over the weekend. There were some fast times and lots of positive feedback from athletes.

Photos on facebook here

Hi-Res Photos on Flickr 

Distance: 10km
Plc Time Name Surname Reg Club/Town Gender Grade GdPl
1 36:40 Alice Mason Y Cambridge Female SW 1
2 37:00 Sally Gibbs Yes TGA Ramblers Female SW 2
3 37:09 Sarah Gardner Yes TGA Ramblers Female SW 3
4 37:59 Sophie Corbidge No N/A Female SW 4
5 39:01 Olivia Ritchie Yes Hawks Female SW 5
6 39:12 Malesa McNearney Y Hawks Female SW 6
7 41:48 Megan Grant Yes Lake City Female SW 7
1 30:47 Aaron Pulford Yes TGA Ramblers Male SM 1
2 32:40 Nick Berry Y TGA Ramblers Male SM 2
3 32:53 Regan Bones Yes TGA Ramblers Male SM 3
4 33:01 Jake Jackson-Grammer Yes Hawks Male SM 4
5 33:15 John Mering Yes Hawks Male SM 5
6 33:32 Will O’Connor Visitor Feilding Moa Male SM 6
7 33:34 Logan Rodger Yes Hawks Male SM 7
8 33:48 Rodrigo Jaca Gonzalez Yes Hawks Male SM 8
9 34:29 George Gwynn No N/A Male SM 9
10 34:34 Iain Macdonald No Male SM 10
11 34:55 Simon Kerr Yes Hawks Male SM 11
12 35:27 Richard Malcolm Yes Hawks Male SM 12
13 40:12 Lewis Butler Yes Hawks Male SM 13
1 35:43 Reuben Tomlinson Yes Hawks Male MM35-39 1
2 41:48 Ewen Cumming Social Cambridge Male MM35-39 2
3 43:48 John Curphey Yes Cambridge Male MM35-39 3
4 45:26 Ross Barnett No Hawks Male MM35-39 4
1 35:56 Brad Dixon Yes TGA Ramblers Male MM40-44 1
2 36:55 Stephen Parker Yes Lake City Male MM40-44 2
3 36:59 John Charlton Yes Cambridge Male MM40-44 3
4 40:10 Les Miller Social Hawks Male MM40-44 4
5 43:04 malcolm Smith Yes TGA Ramblers Male MM40-44 5
6 45:22 Mark Searle Social Cambridge Male MM40-44 6
1 35:37 Dean Chiplin Yes Cambridge Male MM45-49 1
2 35:53 Kent Hodgson Yes Hawks Male MM45-49 2
3 38:03 Stewart Simpson Yes TGA Ramblers Male MM45-49 3
4 38:15 John Bowe Y Hawks Male MM45-49 4
5 38:21 Adrian Lysaght Y Lake City Male MM45-49 5
6 38:43 Patrick Gallagher No Hawks Male MM45-49 6
7 38:57 Marc Scott Yes Hawks Male MM45-49 7
8 40:39 Gaine Petterson Y Lake City Male MM45-49 8
9 42:45 Craig Sinclair Y Cambridge Male MM45-49 9
1 35:58 Tony broadhead Yes Lake City Male MM50-54 1
2 37:30 John Crane Yes Hawks Male MM50-54 2
3 38:43 Chris Corney Y Lake City Male MM50-54 3
4 39:56 Kerry Robinson Y Lake City Male MM50-54 4
5 41:49 Paul Ritchie Yes Hawks Male MM50-54 5
6 42:47 Paul Signal Yes Cambridge Male MM50-54 6
7 42:54 Dale Fairbrother Yes Cambridge Male MM50-54 7
8 45:30 Grant Kobus Social Cambridge Male MM50-54 8
9 50:59 Peter Horan Social Hawks Male MM50-54 9
10 53:00 Phil Baldey Yes Whakatane Male MM50-54 10
11 58:25 Gilbert Macdonald Yes Hawks Male MM50-54 11
1 36:56 Chris Smith Yes Hawks Male MM55-59 1
2 38:56 Bruce Edwards Y Lake City Male MM55-59 2
3 39:46 Wayne Duckett Yes Hawks Male MM55-59 3
4 40:05 Dave Croushaw Y Lake City Male MM55-59 4
5 41:48 Mike Bray Yes Lake City Male MM55-59 5
6 41:56 Ross Butler Yes Hawks Male MM55-59 6
7 42:59 Garry Wilson Yes Hawks Male MM55-59 7
8 44:35 craig wilson Yes Frankton Male MM55-59 8
9 49:45 Charlie Evans No Hawks Male MM55-59 9
10 56:34 David James Yes TGA Ramblers Male MM55-59 10
1 40:31 Kevin Knowles Yes Hawks Male MM60-64 1
2 41:30 Norm Robbins Y Hawks Male MM60-64 2
3 42:11 Max Ball Yes TGA Ramblers Male MM60-64 3
4 42:44 Colin Earwaker Y Male MM60-64 4
5 48:03 Vaughan Swale no Hawks Male MM60-64 5
6 55:54 Grahame Clarkin Y Hawks Male MM60-64 6
1 43:13 Gavin Smith Yes TGA Ramblers Male MM65-69 1
2 47:48 Colin King Y Hawks Male MM65-69 2
1 43:19 Trevor Ogilvie Y Lake City Male MM70-74 1
1 01:03:24 Peter Vyver Yes Lake City Male MM75-79 1

 

Distance: 8km
Plc Time Name Surname Reg Club/Town GRADE GdPl
1 26:41 Bradley Christison Yes Hawks MU20 1
2 28:36 Sean Trowern Yes Hawks MU20 2
3 29:30 William Swales Yes Hawks MU20 3
4 29:45 Harrison Fountain No Te Aroha U20m 1
Distance: 5km
Plc Time Name Surname Reg Club/Town GRADE GdPl Event
1 19:07 Charli Miller YES Hawks U18W 1 U18 women 5km
2 19:15 Gemma Baldey YES Whakatane U18W 2 U18 women 5km
3 19:33 Hannah Gapes YES Lake City U18W 3 U18 women 5km
8 20:30 Kimbi Sanders Y Hawks U18W 4 U18G
10 21:03 Gemma Horan YES Hawks U18W 5 U18 women 5km
12 22:07 Krystie Solomon NO Frankton U18W 6 U18 women 5km
14 22:49 Corinna Decker-Thorburn YES Hawks U18W 7 U18 women 5km
4 19:40 Gina Butler YES Hawks U20W 1 Women U20 5km
9 20:51 Madison Rennie YES TGA Ramblers U20W 2 Women U20 5km
7 20:14 Veronica Maree Social Cambridge MW35-39 1 Masters women 5km
11 21:12 Krissy Tanner Yes TGA Ramblers MW35-39 2 Masters women 5km
15 22:51 Charlotte Bartrum Y TGA Ramblers MW35-39 3 MW
5 19:41 Tanja Miller Yes Hawks MW40-44 1 Masters women 5km
6 20:11 Judith May Yes TGA Ramblers MW45-49 1 Masters women 5km
21 30:36 Colleen Lima Social Hawks MW45-49 2 Masters women 5km
16 23:11 Toshimi Farrell Social Hawks MW50-54 1 Masters women 5km
13 22:39 Maureen Leonard Yes Hawks MW55-59 1 Masters women 5km
18 25:17 Penelope Burkhardt Yes Hawks MW60-64 1 Masters women 5km
17 25:07 Kathy Howard Yes Lake City MW65-69 1 Masters women 5km
19 26:01 Wendy Fox Yes Hawks MW 1 MW
20 27:38 Kerryn Smith No Cambridge MW 2 MW
22 32:41 Stacy Whitehouse no Lake City MW 3 MW
1 17:18 Ben Bidois YES Hawks U18M 1 U18 Men 5km
2 17:23 Andrew Carr YES Hawks U18M 2 U18 Men 5km
3 18:49 Ben Hennessey No U18M 1 U18B
4 19:02 Oliver Ashburn YES Whakatane U18M 3 U18 Men 5km
Distance: 3km
Plc Time Name Surname Reg Club/Town Gender GRADE GdPl
1 09:45 Joe Morgan YES Hawks Male U15B 1
2 09:47 Mathijs Wetzels YES Hawks Male U15B 2
3 10:18 Adam Morgan YES Hawks Male U15B 3
4 10:33 Daniel Sinclair Y Cambridge Male U15B 4
5 11:05 Ian Pugh Yes TGA Ramblers Male U15B 5
7 11:44 Donovan Farrell YES Hawks Male U15B 6
8 11:46 Matthew Jordan YES Cambridge Male U15B 7
1 11:39 Sophie Kirk YES Whakatane Female U15G 1
2 11:48 Summar Tanner YES TGA Ramblers Female U15G 2
3 11:48 Manaia Elliott YES Cambridge Female U15G 3
4 11:59 Mia Fletcher YES Hawks Female U15G 4
5 13:00 Ellie Milina NO Hawks Female U15G 5
6 13:04 Ruby Sinclair Y Cambridge Female U15G 6
7 13:24 Madison Rattray YES Hawks Female U15G 7
8 13:46 HeatherAnn Knowles Y Cambridge Female U15G 8
9 16:15 Mikyla Knowles Y Cambridge Female U15G 9
Distance: 2km
Plc Time Name Surname Reg Club/Town GRADE GdPl Event
7 07:54 Jonah Funnell YES Lake City U11B 1 U11 Boys 2km
8 07:59 David Sinclair Y Cambridge U11B 2 U11B
10 08:09 Josh SMITH YES TGA Ramblers U11B 3 U11 Boys 2km
12 08:19 Max Kirk YES Whakatane U11B 4 U11 Boys 2km
15 09:06 Oliver-Tane Knowles Y Cambridge U11B 5 U11B
16 09:07 Zach Miller NO N/A U11B 6 U11 Boys 2km
18 10:08 Jack Tomlinson NO N/A U11B 7 U11 Boys 2km
19 10:22 Tyla Wallis YES Tokoroa U11G 1 U11 Girls 2km
21 11:29 Rachel Sinclair Y Cambridge U11G 2 U11G
22 13:09 Laura Sinclair y Cambridge U11G 3 U11G
1 07:08 Elliott Pugh Yes TGA Ramblers U13B 1 U13 Boys 2km
2 07:19 Adisen Mahy YES TGA Ramblers U13B 2 U13 Boys 2km
3 07:27 Kadin Nogaj Yes Greerton Athletics U13B 3 U13 Boys 2km
4 07:36 Matthew Sinclair Y Cambridge U13B 4 U13B
5 07:40 George Wyllie YES TGA Ramblers U13B 5 U13 Boys 2km
13 08:29 Liam Miller NO N/A U13B 6 U11 Boys 2km
17 09:14 Jack Charlton YES Cambridge U13B 7 U13 Boys 2km
6 07:51  Milana Tapper No U13G 1 U13G
9 08:00 Hannah Jordan YES Cambridge U13G 2 U13 Girls 2km
11 08:16 Alanah Eru Yes Te Puke Harriers U13G 3 U13 Girls 2km
14 08:42 Zarah Rattray YES Hawks U13G 4 U13 Girls 2km

WaiBOP Road Champs 2017 Results

Results from WaiBOP Road Champs 2017

Hawks photos can be viewed on Flickr via link below:
https://www.flickr.com/photos/hamiltoncityhawks/albums/72157685330927663

This last weekend the provincial champs were held locally and there was a big muster of Hawks taking part. A hard road race each week is vital to get our teams ready for the national road champs relay champs. Firstly congrats to Glenn Sexton and his organising team which was a biggee for the club to organise. I must praise the course select ion on a quiet rural road which was largely traffic free and provided a firm smooth running surface. Huge thanks to Graham D for results and to Malesa McNearny, Mike Harris and team on the food stall. Our club members picked up many centre titles so well done to all. Jemima Antionazzi was a clear winner of the 2.5km G15 race with a 8.57 time while Gemma Horan was 5 th in 10.27. Jemima has made herself available for selection to the Junior women’s road relay team which makes it even stronger. Emerson Deverell clocked a quick 17.54 for her 5km W20 race on a course that was exposed to the wind. Sam Corbett picked up silver in the G18 5km with a 19.42 time while Georgia Crane was 3 rd in 22.14.

The Masters Women also raced over 5km and all showed their class winning a bunch of medals. Katy Dawson running her first race for some time was the quickest of the prospective relay team winning the Masters Women 40 grade with 19.43 and being followed closely by Bridget Deverell 1 st MW50 19.51, Bridget Ray 1st MW55 20.16, Marion Millward 2 nd MW55 21.36, Helen Hall-King 2 nd MW50 21.46, Karyn McCready 1 st MW45 21.52. This group who have been perennial medallists at the national road relays in the past once again look in strong shape with six weeks to go. Isaiah Priddey 1 st M20 clocked 24.36 for his 7.5km. The M18 raced over 5km and 2 nd was Connor Tristram with 16.30 Mathijis Wetzels racing up a grade ran superbly and placed 3 rd with 17.02. Sam Montgomerie was 5 th with 17.18 while William Swales was 7 th in 17.58.

The highly competitive Masters Men saw some solid results that auger well for the NRR. Mike Causer had to hustle to head off Gavin Butler to win the MM45 grade by a second 36.20 to 36 21. Andrew Wark was next Hawks member to finish with 36.44 to win silver in the MM50. Chris Smith won the MM55 with 37.02, Marc Scott was 4 th MM45 with a time of 38.06. John Crane with 37.25 took 3 rd in MM50 while Chris Keith took bronze in the MM55 and Kevin Knowles was 4 th MM55 with 40.13. Among the senior men Russ Best ran 32.22 for silver while Lance Brew ran 36.08 for 1 st MM35.

It was great to see Jacob Priddey back from USA and racing again in Hawks colours he took 3 rd in the SM 10km with 32.54. Other Hawks in the same race were 6 th Jai Davis-Campbell 34.23, Malcolm King 7 th 35.41, Reubin Tomlinson 2 nd MM35 with 36.53, Sunil Ritchie-Fernandez 8 th 39.51 and Jack Montgomerie 41.27. In the Senior Women Cecilia Flori ran a PB 39.09 for 4 th a much shorter distance for her than normal. Malesa McNearney took 40.05 for her race and 5 th while Dawn Tuffery was 7 th in 44.45.

All in all an interesting days road racing which was concluded without an approaching thunderstorm dumping its load on the races. The dreaded flu has hit a number and resulted in no shows to club stalwarts. Thanks also to Jai for his free post race Moa beers. Much appreciated by all.

 

Place RaceNo Time Name Surname Reg Club/Town Gender GRADE GdPl Dist
1 45 32:14 Hayden Wilde NOT REG Whakatane Male SM 1 10km
2 37 32:22 Russ Best Y Hamilton City Hawks Male SM 2 10km
3 44 32:54 Jacob Priddey NOT REG Hamilton City Hawks Male SM 3 10km
4 42 33:13 Jonathan Mckee N – Visitor Pakuranga Male SM 4 10km
5 40 33:22 Craig Kirkwood NOT REG Tauranga Ramblers Male SM 5 10km
6 41 33:41 Kyle Macdonald Y Tauranga Ramblers Male SM 6 10km
7 98 34:25 Jai Davies-Campbell y Hamilton City Hawks Male SM 7 10km
8 113 35:41 Malcolm King Hamilton Male SM 8 10km
9 96 35:46 Regan Bones Tauranga Ramblers Male SM 9 10km
10 114 37:43 Max Gordon No club Male SM 10 10km
11 38 39:51 Sunil Fernandez-Ritchie Y Hamilton City Hawks Male SM 11 10km
12 39 40:02 Cameron Hall Y Hamilton City Hawks Male SM 12 10km
13 43 41:27 Jack Montgomerie SOCIAL Hamilton City Hawks Male SM 13 10km
1 3 36:08 Lance Brew Y Hamilton City Hawks Male MM35-39 1 10km
3 22 36:53 Reuben Tomlinson Y Hamilton City Hawks Male MM35-39 3 10km
4 17 46:14 Mark Searle SOCIAL Cambridge Harriers Male MM35-39 4 10km
1 13 35:56 Adrian Lysaght Y Lake City Male MM40-44 1 10km
2 6 38:15 John Charlton Y Cambridge Harriers Male MM40-44 2 10km
3 19 39:17 Stewart Simpson Y Tauranga Ramblers Male MM40-44 3 10km
4 23 41:57 Andrew Twiddy Y Lake City Male MM40-44 4 10km
5 2 41:58 Zaheer Bhikoo Y Cambridge Harriers Male MM40-44 5 10km
6 21 42:19 Paul Stinton Y Cambridge Harriers Male MM40-44 6 10km
1 5 36:20 Michael Causer Y Hamilton City Hawks Male MM45-49 1 10km
2 4 36:21 Gavin Butler Y Hamilton City Hawks Male MM45-49 2 10km
3 7 37:07 Dean Chiplin Y Cambridge Harriers Male MM45-49 3 10km
4 109 38:06 Marc Scott y Hamilton Male MM45-49 4 10km
5 18 41:13 Paul Signal Y Cambridge Harriers Male MM45-49 5 10km
6 25 44:30 Craig Sinclair Y Cambridge Harriers Male MM45-49 6 10km
7 116 54:53 Chris Bycroft Lake City Male MM45-49 7 10km
1 106 36:24 Tony Broadhead Lake City Male MM50-54 1 10km
2 112 36:44 Andrew Wark y Hamilton Male MM50-54 2 10km
3 8 37:25 John Crane Y Hamilton City Hawks Male MM50-54 3 10km
4 107 38:50 Chris Corney Lake City Male MM50-54 4 10km
5 15 41:33 Steve O’Callaghan NOT REG Unaffiliated Male MM50-54 5 10km
6 14 58:56 Gilbert Macdonald SOCIAL Hamilton City Hawks Male MM50-54 6 10km
1 20 37:02 Chris Smith Y Hamilton City Hawks Male MM55-59 1 10km
2 104 37:34 Bruce Edwards Lake City Male MM55-59 2 10km
3 10 39:55 Chris Keith Y Hamilton City Hawks Male MM55-59 3 10km
4 12 40:13 Kevin Knowles Y Hamilton City Hawks Male MM55-59 4 10km
1 94 44:10 Trevor Ogilvie y Lake City Male MM65-69 1 10km
2 1 46:51 Graeme Adams Y Lake City Male MM65-69 2 10km
3 11 49:58 Colin King SOCIAL Hamilton City Hawks Male MM65-69 3 10km
1 16 55:11 Robin Reed Y Whakatane Male MM70-74 1 10km
1 95 1:04:00 Peter Vyver y Lake City Male MM75 1 10km

 

Place RaceNo Time Name Surname Reg Club/Town Gender GRADE GdPl Dist
1 47 36:27 Sally Gibbs Y Athletics Tauranga Female SW 1 10km
2 46 37:04 Sarah Gardner Y Tauranga Ramblers Female SW 2 10km
3 49 37:16 Alice Mason Y Cambridge Harriers Female SW 3 10km
4 51 38:09 Jess Walley NOT REG CK Coaching Female SW 4 10km
5 92 39:09 Cecilia Flori y Hamilton City Hawks Female SW 5 10km
6 108 40:05 Malesa McNearney y Hamilton Female SW 6 10km
7 48 41:19 Megan Grant Y Lake City Female SW 7 10km
8 50 44:45 Dawn Tuffery Y Hamilton City Hawks Female SW 8 10km
9 100 45:23 Andrea Neal Tauranga Female SW 9 10km

 

Place RaceNo Time Name Surname Reg Club/Town Gender GRADE GdPl Dist
1 36 24:36 Isaiah Priddey Y Hamilton City Hawks Male MU20 1 7.5 km
2 111 26:53 Hikaru Mita Hamilton Male MU20 2 7.5 km
1 24 31:17 Terry Hannett SOCIAL Hamilton City Hawks Male MM65-69 1 7.5 km

 

Place RaceNo Time Name Surname Reg Club/Town Gender GRADE GdPl Dist
1 34 21:33 Krissy Tanner NOT REG Tauranga Ramblers Female MW35-39 1 5km
2 115 22:49 Charlotte Bartrum Tauranga Female MW35-39 2 5km
1 101 19:43 Katy Dawson Hamilton Female MW40-44 1 5km
2 33 20:53 Vicki Rees-Jones Y Cambridge Harriers Female MW40-44 2 5km
3 105 23:44 Sian Twiddy Lake City Female MW40-44 3 5km
1 30 21:52 Karyn Mccready Y Hamilton City Hawks Female MW45-49 1 5km
1 26 19:50 Bridget Deverell Y Hamilton City Hawks Female MW50-54 1 5km
2 27 21:46 Helen Hall-King SOCIAL Hamilton City Hawks Female MW50-54 2 5km
1 32 20:16 Bridget Ray Y Hamilton City Hawks Female MW55-59 1 5km
2 31 21:36 Marion Millward Y Hamilton City Hawks Female MW55-59 2 5km
3 35 49:53 Dianne Barrett-Kendall SOCIAL Lake City Female MW55-59 3 5 kmWalk
1 28 25:13 Kathy Howard Y Lake City Female MW65-69 1 5km
1 93 18:46 Olivia Cummings n Female U18W 1 5km
2 87 19:26 Gemma Baldey Y Whakatane Female U18W 2 5km
3 88 19:42 Samantha Corbett Y Hamilton City Hawks Female U18W 3 5km
4 89 22:14 Georgia Crane Y Hamilton City Hawks Female U18W 4 5km
1 90 17:54 Emerson Deverell Y Hamilton City Hawks Female U20W 1 5km
1 99 36:24 Brendan Gibbs Tauranga Male MM35-39 Walk 1 5 kmWalk
1 81 15:41 Samuel Tanner Y Tauranga Ramblers Male MU18 1 5km
2 82 16:30 Connor Tristram Y Hamilton City Hawks Male MU18 2 5km
3 83 17:02 Mathijs Wetzels Y Hamilton City Hawks Male MU18 3 5km
4 84 17:05 William Sinclair Y Cambridge Harriers Male MU18 4 5km
5 79 17:18 Sam Montgomerie Y Hamilton City Hawks Male MU18 5 5km
6 86 17:28 Zac Bellamy Y Cambridge Harriers Male MU18 6 5km
1 97 17:48 Harrison Fountain N 00:00 Male MU18 1 5 km
7 80 17:58 William Swales Y Hamilton City Hawks Male MU18 7 5km
8 85 19:37 Joseph Sinclair Y Cambridge Harriers Male MU18 8 5km
9 110 21:08 Maysen Greenwood St Peters Male MU18 9 5km
10 78 21:45 Apache Davidson Y Lake City Male MU18 10 5km

 

Place RaceNo Time Name Surname Reg Club/Town Gender GRADE GdPl Dist
1 71 08:57 Jemima Antoniazzi Y Hamilton City Hawks Female U15G 1 2.5Km
2 73 09:17 Morgan Overington Y Whakatane Female U15G 2 2.5Km
3 70 09:19 James Swan Y Cambridge Harriers Male U15B 1 2.5Km
4 74 09:40 Krystie Solomon Y Frankton Female U15G 3 2.5Km
5 75 09:49 Summar Tanner NOT REG Tauranga Ramblers Female U15G 4 2.5Km
6 69 09:55 Oliver Ashburn Y Whakatane Male U15B 2 2.5Km
7 72 10:27 Gemma Horan Y Hamilton City Hawks Female U15G 5 2.5Km

 

Place Time Name Surname Reg Club/Town Gender GRADE GdPl Dist
1 08:32 Jasmine Davis Y Cambridge Harriers Female U11G 1 2 km
2 09:06 Bronwyn Rees-Jones Y Cambridge Female U11G 2 2 km
3 09:41 Tyla wallis Y Tokoroa Female U11G 3 2 km
4 11:53 Rachel Sinclair Y Cambridge Harriers Female U11G 4 2 km
1 07:59 Flynn Speedy Wilson Y Fairfield Male U11B 1 2 km
2 08:18 Matthew Sinclair Y Cambridge Harriers Male U11B 2 2 km
3 09:05 David Sinclair Y Cambridge Harriers Male U11B 3 2 km
4 09:13 Blake Davis Y Cambridge Harriers Male U11B 4 2 km
1 07:12 Ian Pugh Y Tauranga Ramblers Male U13B 1 2 km
2 07:16 Liam Davis Y Cambridge Harriers Male U13B 2 2 km
3 07:19 Elliott Pugh Y Tauranga Ramblers Male U13B 3 2 km
4 07:52 Daniel Sinclair Y Cambridge Harriers Male U13B 4 2 km
5 08:44 Ryan Nelson Y Cambridge Harriers Male U13B 5 2 km
6 09:22 Jack Charlton Y Cambridge Harriers Male U13B 6 2 km

Waikato BOP Road Champs 2016 Results

I was blown away by the course setting, the park like appearance the lack of traffic and the supportive land owner so congrats Glenn you did a stupendous job. The future potential for the Hawks club to hold events here is great news.

WaiBOP Road Champs 2015 Results

Report By Don Willoughby

Waikato Bay Of Plenty Road Champs were held at Tauriko Industrial Estate Tauranga on Sunday.

Being ruthlessly honest, I was disappointed at the turn out. ‘Why Sunday?’ was the cry from many athletes. ‘Sunday is for a long run or a distance race that starts in the morning.’ It was an excellent road surface to run on and numerous Hawks ran very well indeed.

I was amused by one gun start when three races took off from three different start points. Flags were dropped as the gun went at the 6km start and the 8km and 10km fields sprang into action at the drop of a flag as well. With 3 races on the go there was plenty to watch and encourage at that stage.

 

Report by Murray McKinnon, with Athletics NZ

New Zealand triathlon representative Jai Davies-Campbell won the senior 10km title in 32:46 from Tim Stewart 33:10 and David Lee 35:22. Sarah Murphy won the senior women’s 10km in 40:50. Craig Kirkwood won the masters 10km in 33:23 from Michael Pugh 33:51. John Crane was the first 50 plus in 35:29. Judith May won the masters women 5km in 20:23. Michael Voss was a clear winner of the junior 8km in 25:49 from Harry Ewing 26:43. Morgan Ball was first in the junior women 5km in 22:15. The youth women 5km went to Emerson Deverell in 18:14, from Grace Ritchie 18:50. Isaiah Priddey took out the youth men 6km in 20:14 from Connor Tristram 20:59. The B14 3km went to Lochie Montgomerie in 10:14 and the G14 3km to Charli Miller in 10:19.

 

Hawks Results.

G10 2km
2    Rylee Mardon        8.54

B12 2km
1    Mathijs Wetzels        6.30
3    Tobias Wetzels        7.10
G12    2km
3    Kate Bradley        8.33

B14 3km
1    Lochie Montgomerie    10.14
4    Karl Bradley                    11.36
G14    3km
1     Charli Miller                    10.19
2     Sam Corbett                    11.03
4     Katie Corbett                13.01

Youth Women 5km
1    Emerson Deverell        18.14
2    Grace Ritchie               18.50
3    Gina Butler                    19.14

Youth Men 6km
1    Isaiah Pridddey            20.14
2    Tristram Connor            20.59
3    Mathijs Wetzels           21.08
5    MIta Hikaru                  29.00 Ran 8km in error
Junior Men    8km
2     Harry Ewing                26.43
3    Matt Scott                    27.53
4    Matt Van Dalen            30.21

Senior Men 10km
1    Jai Davies-Campbell        32..46
2    Tim Stewart                    33.10
3    David Lee                     35.22
4    Rhys Mildon                37.05

Senior Women  10km
1    Sarah Murphy               40.50
2    Veronica Lang             42.56
3    Vicki  Wade                43.00

MM35 10km
1    Lance Brew                36.17

MM45 10km
2    Kent Hodgson            35.27
3    Andrew Wark            35.28
5    Marc Scott                37.11
10    Gilbert Macdonald    57.09

MM50 10km
1    John Crane                35.29
3    Ross Butler               39.28

 

View Full event results here: 2015-08-16 Waikato Bay of Plenty Road Running & Walking Championships

Photos by Taurange Rambles – see album here

WaiBOP Road Champs 2014 Results

On Saturday, a great contingent of Hawks runners (and supporters) took to the road in search of some shiny glory in the land of the bay. The day saw some amazing accomplishments with many a PB and medal to be had. Lance Brew with an huge 2 mins PB.   Read more

Waikato BOP Road Champs 2013 Results

There were some excellent Hawks performances in many races so well done to those who traveled to the Waikato Road Champs in Whakatane.

Some comment on the results.  Camille’s 34 minutes for her 10km does seem to be by far the fastest win in a provincial champs eg in Auckland Georgie Grgic did 36.47.  Kyle MacDonald won the men’s title with Cory Whiting having his best run for a while in second with 31.41.  It was pleasing to see Garit Read taking 3rd spot in 32.40.   Hawks Senior Men Road Champs next month will see a great battle between Cory Whiting, Kerry Suter, and Garit Read.  Could be the fastest club champs in years.

Katy Dawson’s quick 18.15 was an SB and as fast as she has run since Varsity days. The Priddey stable continues to impress with wins to Theunis, Jacob and Isaiah. There were many other excellent club runs.

Event results below photos

[AFG_gallery id=’8′]

 

Boys 10 2km
1 Corban Crowther Tauranga Ramblers B10 7.02
2 Ian Pugh Tauranga Ramblers B10 7.51
3 Sam Beasley Whakatane B10 7.53
4 Elliott Pugh Tauranga Ramblers B10 8.11
5 Michael Everett Whakatane B10 8.12
6 Sam Olsen Hamilton City Hawks B10 8.28
7 Emmerson Billings Whakatane B10 8.32
8 Thomas Flowerday Whakatane B10 8.37
9 Oliver Ashburn Whakatane B10 8.52
10 Hayden Sisson Whakatane B10 11.03
Girls 10 2km
1 Sasha Knight Whakatane G10 8.56
2 Shakira McDonald Whakatane G10 9.07
3 Amy Humpherson Whakatane G10 9.33
Boys 12   2km
1 Maxwell Humpherson Whakatane B12 8.09
2 Hunter Billings Whakatane B12 8.32
3 Anthony Powell Tauranga Ramblers B12 9.23
Girls 12 2km
1 Mia Pugh Tauranga Ramblers G12 7.21
2 Amber Knight Whakatane G12 7.54
3 Princess Elliott Whakatane G12 8.13
4 Grace Flowerday Whakatane G12 8.38
Boys 14 3km
1 Isaiah Priddey Hamilton City Hawks B14 9.54
2 Connor Tristram Hamilton City Hawks B14 10.17
Girls 14 3km
1 Gina Butler Hamilton City Hawks G14 11.27
2 Olivia Hines Tauranga Ramblers G14 12.13
Youth Women 5km
1 Nicole Van Der Kaay Taupo W18 18.10
2 Anneke Grogan Tauranga Ramblers W18 18.21
3 Emerson Deverell Hamilton City Hawks W18 18.51
4 Lauren Hines Tauranga Ramblers W18 28.08
Youth Men 6km
1 Jacob Priddey Hamilton City Hawks M18 18.47
2 Hayden Wilde Whakatane M18 20.15
3 Oliver McLean Hamilton City Hawks M18 20.35
4 Daniel Everett Whakatane M18 21.06
5 Liam Gordon Whakatane M18 22.06
6 Finn Myles Hamilton City Hawks M18 22.43
7 Lewis Butler Hamilton City Hawks M18 26.03
Junior Women 5km
1 Jessica Bitcheno Tauranga Ramblers W20 19.49
Junior Men 8km
1 Theunis Pieters Hamilton City Hawks M20 26.16
Masters Women 5km
1 Katy Dawson Hamilton City Hawks W40 18.15
2 Kirsten Milne Hamilton City Hawks W40 18.40
3 Siobhan Griffiths Lake City W40 19.54
4 Karyn McCready Hamilton City Hawks W40 19.59
5 Judith May Tauranga Ramblers W40 20.09
1 Trish Stockman Hamilton City Hawks W45 20.22
1 Maureen Leonard Hamilton City Hawks W50 19.58
2 Helen Hall-King Hamilton City Hawks W50 21.10
3 Bridget Ray Hamilton City Hawks W50 22.23
1 Marion Millward Hamilton City Hawks W55 20.17
1 Kathy Howard Lake City W60 23.55
2 Robyn Winter Whakatane W60 29.20
Christine Reed Lake City W60 34.04
Walk 10km
Peter Green Whakatane Walk 1.16.06
Masters Men 10km
1 Adrian Lysaght Lake City M35 34.45
1 Kent Hodgson Hamilton City Hawks M40 34.29
2 Stehen Blair Tauranga Ramblers M40 36.20
3 John Bowe Hamilton City Hawks M40 36.33
1 Tony Olsen Hamilton City Hawks M45 33.49
2 Tony Broadhead Lake City M45 34.36
3 Ian Bitcheno Tauranga Ramblers M45 43.01
1 Bruce Edwards Lake City M50 36.07
Dave Chambers Whakatane M50 37.21
2 Ross Butler Hamilton City Hawks M50 37.31
3 Colin Ditmar Lake City M50 38.24
4 Graeme Everett Whakatane M50 42.11
1 Kevin Knowles Hamilton City Hawks M55 37.51
2 Barry Watson Tauranga Ramblers M55 41.31
3 Peter Ayson Tauranga Ramblers M55 47.56
1 Gavin Smith Tauranga Ramblers M60 39.25
2 Dennis Madden Tauranga Ramblers M60 47.30
1 Trevor Ogilvie Lake City M65 38.25
2 Murray Clarkson Tauranga Ramblers M65 44.16
3 Robin Reed Lake City M65 45.04
1 Peter Vyver Lake City M70 52.45
Senior Men 10km
1 Kyle MacDonald Tauranga Ramblers SM 31.33
2 Cory Whiting Hamilton City Hawks SM 31.41
3 Garit Read Hamilton City Hawks SM 32.40
4 Iain MacDonald Tauranga Ramblers SM 32.46
Daniel Jones Whakatane SM 33.08
5 Douglas Hancock Wellington SM 35.49
6 Jason Steyn-Ross Lake City SM 37.06
7 Kris Moore Hamilton City Hawks SM 37.24
Senior Women 10km
1 Camille Buscomb Hamilton City Hawks SW 34.00
2 Emily Roughan Hamilton City Hawks SW 38.29